# UF80A12-SWHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF80A12-SWHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf80a12-swhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf80a12-swhr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/50/8497503-1570-1770-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.0 CFM (0.840m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.617 lbs (280.00 g)
- **Width:** 38.00mm