# UF80A02-BWHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF80A02-BWHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf80a02-bwhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf80a02-bwhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VAC
- **Weight:** 0.618 lb (280.32 g)
- **Width:** 38.00mm