# UF60D12-BWHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF60D12-BWHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf60d12-bwhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf60d12-bwhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.2 CFM (0.286m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.309 lb (140.16 g)
- **Width:** 30.00mm