# UF3SC120009K4S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF3SC120009K4S
- **Manufacturer:** UnitedSiC
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf3sc120009k4s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf3sc120009k4s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 12V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 234 nC @ 15 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 8512 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 789W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 11mOhm @ 100A, 12V
- **Supplier Device Package:** TO-247-4
- **Technology:** SiCFET (Cascode SiCJFET)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 6V @ 10mA