# UF318AAA12-H1C4A-CC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF318AAA12-H1C4A-CC
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf318aaa12-h1c4a-cc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf318aaa12-h1c4a-cc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/58/8498586-1570-1866-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1165.0 CFM (32.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Conformal Coating, Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 160W
- **RPM:** 1580 RPM
- **Size:** Round - 318mm Dia
- **Static Pressure:** 1.600 in H2O (398.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 8.3 lbs (3.8 kg)
- **Width:** 154.4mm