# UF250APA12-H1C4A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF250APA12-H1C4A
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf250apa12-h1c4a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf250apa12-h1c4a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 770.0 CFM (21.56m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 76.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 2.200 in H2O (548.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 6.8 lbs (3.1 kg)
- **Width:** 98.10mm