# UF190APA12-H1C2A-B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF190APA12-H1C2A-B1
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf190apa12-h1c2a-b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf190apa12-h1c2a-b1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/47/8497477-1570-1184-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 370.0 CFM (10.36m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 65.0W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.7 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 70.00mm