# UF1815SG-151Y2R2-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF1815SG-151Y2R2-01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf1815sg-151y2r2-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf1815sg-151y2r2-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 100mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.610" (15.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 0.709" L x 0.669" W (18.00mm x 17.00mm)