# UF175AMA12-H1C2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF175AMA12-H1C2A
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf175ama12-h1c2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf175ama12-h1c2a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/39/8498393-1570-1846-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 265.0 CFM (7.42m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 70.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 66.0W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Static Pressure:** 1.300 in H2O (323.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.8 lbs (1.3 kg)
- **Width:** 55.00mm