# UF1717V-100Y3R0-03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF1717V-100Y3R0-03
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf1717v-100y3r0-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf1717v-100y3r0-03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 50mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.669" (17.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 10 µH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 0.689" L x 0.433" W (17.50mm x 11.00mm)