# UF1717H-132Y0R7-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF1717H-132Y0R7-01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf1717h-132y0r7-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf1717h-132y0r7-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 700mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.492" (12.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.3 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 0.689" L x 0.610" W (17.50mm x 15.50mm)