# UF12A12-BWHNSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UF12A12-BWHNSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uf12a12-bwhnsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uf12a12-bwhnsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/27/8497270-1570-1014-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 106.0 CFM (2.97m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Salt Fog Rated
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 46.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.2 lbs (544.3 g)
- **Width:** 38.00mm