# UEZGUI-1788-56VI-BA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UEZGUI-1788-56VI-BA
- **Manufacturer:** Future Designs Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uezgui-1788-56vi-ba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uezgui-1788-56vi-ba#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/79/99/57/7999570-622-1059-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** LPC1788
- **Diagonal Screen Size:** 5.6" (142.24mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 640 x 480 (VGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 112.01mm W x 84.58mm H