# UDZVFHTE-179.1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UDZVFHTE-179.1B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/udzvfhte-179-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/udzvfhte-179-1b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/B1/8V/RSB18VTE-17DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 6 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 30 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** UMD2
- **Tolerance:** ±2.09%
- **Voltage:** 9.1 V