# UDT020A0X43-SRZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UDT020A0X43-SRZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/udt020a0x43-srz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/udt020a0x43-srz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/5-/12/555-1256-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 95.2%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module, Digital
- **Voltage:** 3V