# UCR03EVPFLR110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UCR03EVPFLR110
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ucr03evpflr110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ucr03evpflr110#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M1/70/RHM1705-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M1/70/RHM1705-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 110 mΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** 0/ +150ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%