# UCR006YVPFLR300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UCR006YVPFLR300
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ucr006yvpflr300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ucr006yvpflr300#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RH/M1/70/RHM1705-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M1/70/RHM1705-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.011" (0.28mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 300 mΩ
- **Size:** 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** 0/ +300ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%