# UCP225PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UCP225PS24
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ucp225ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ucp225ps24#rfq
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 6.25 A
- **Efficiency:** 92%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W (225W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.12" W x 1.18" H (127.0mm x 79.2mm x 29.2mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV