# UCP180PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UCP180PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ucp180ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ucp180ps24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/26/12452642-1470-4560-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, TUV, UL
- **Current:** 5 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W (180W Forced Air)
- **Size:** 4.24" L x 2.47" W x 1.16" H (107.7mm x 62.7mm x 29.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV