# UCE4027035LK010005-24.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UCE4027035LK010005-24.0M
- **Manufacturer:** Pletronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/uce4027035lk010005-24-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/uce4027035lk010005-24-0m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±5ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 3mA
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±1ppm
- **Function:** Amplitude Control
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.5V