# UB5C-18RF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UB5C-18RF1
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ub5c-18rf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ub5c-18rf1#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 18 Ω
- **Size:** 0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%