# UB204KW036G-3JB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UB204KW036G-3JB
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ub204kw036g-3jb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ub204kw036g-3jb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Lamp Color:** Blue
- **Lens Color:** Blue
- **Lens Size:** 15.00mm
- **Lens Style:** Square with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.69" x 0.69" (17.53mm x 17.53mm)
- **Panel Cutout Shape:** Square
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 3.6V