# UB201KW036G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UB201KW036G
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ub201kw036g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ub201kw036g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Lamp Color:** Blue
- **Lens Size:** 15.24mm x 15.00mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 3.6V