# UB10-250RF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UB10-250RF1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ub10-250rf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ub10-250rf1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/21/13932193-696-1718-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 250 Ω
- **Size:** 0.311" Dia x 0.874" L (7.90mm x 22.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%