# UAL50-1K5F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UAL50-1K5F8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ual50-1k5f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ual50-1k5f8#rfq
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 50W
- **Resistance:** 1.5 kΩ
- **Size:** 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%