# UAL25-0R3F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UAL25-0R3F8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ual25-0r3f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ual25-0r3f8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.575" (14.60mm)
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 300 mΩ
- **Size:** 1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
- **Tolerance:** ±1%