# UAL10-0R25F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UAL10-0R25F8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ual10-0r25f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ual10-0r25f8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.417" (10.60mm)
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 250 mΩ
- **Size:** 0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
- **Tolerance:** ±1%