# UA2V50HM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** UA2V50HM
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ua2v50hm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ua2v50hm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 2GHz ~ 50GHz
- **Gain:** 29dB
- **Noise Figure:** 12dB
- **P1dB:** 28dBm
- **Test Frequency:** 50GHz
- **Voltage:** 7V