# U71MX-024KX-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U71MX-024KX-4
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u71mx-024kx-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u71mx-024kx-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.9 CFM (0.389m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach), Speed Control (SP)
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 25 W
- **RPM:** 28900 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 74.1mm L x 69.4mm H
- **Static Pressure:** 16.46 in H2O (4100.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 59.00mm