# U71HL-024KM-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U71HL-024KM-4
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u71hl-024km-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u71hl-024km-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.6 CFM (0.465m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach), Speed Control (SP)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 113°F (-20 ~ 45°C)
- **Power (Watts):** 63 W
- **RPM:** 36600 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 73mm L x 69mm H
- **Static Pressure:** 27.701 in H2O (6900.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 86.00mm