# U65MN-024KS-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U65MN-024KS-5
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u65mn-024ks-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u65mn-024ks-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.0 CFM (0.336m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Hall Sensor, Motor Winding, NTC Thermistor
- **Ingress Protection:** IP10
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 45 W
- **RPM:** 42000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 73.7mm L x 66.4mm H
- **Static Pressure:** 21.679 in H2O (5400.0 Pa)
- **Termination:** 10 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 44.60mm