# U51DX-012KK-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U51DX-012KK-5
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u51dx-012kk-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u51dx-012kk-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 15.5 CFM (0.434m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Hall Sensor, Motor Winding
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 104°F (-20 ~ 40°C)
- **RPM:** 40676 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 65mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 19.696 in H2O (4906.0 Pa)
- **Termination:** 8 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC