# U51DL-024KK-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U51DL-024KK-4
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-024kk-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-024kk-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.0 CFM (0.504m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Speed Control (SP)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 131°F (-20 ~ 55°C)
- **Power (Watts):** 43 W
- **RPM:** 46000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 65mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 22.482 in H2O (5600.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 49.50mm