# U51DL-012KK-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U51DL-012KK-5
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-012kk-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-012kk-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 14.5 CFM (0.406m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Motor Winding
- **Noise:** 58.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 104°F (-20 ~ 40°C)
- **RPM:** 38500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 65mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 20.876 in H2O (5200.0 Pa)
- **Termination:** 3 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 34.50mm