# U51DL-012KK-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U51DL-012KK-4
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-012kk-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u51dl-012kk-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 15.5 CFM (0.434m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Speed Control (SP)
- **Noise:** 61.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 131°F (-20 ~ 55°C)
- **RPM:** 40200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 65mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 16.861 in H2O (4200.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 48.50mm