# U51D2-024KX-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U51D2-024KX-6
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u51d2-024kx-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u51d2-024kx-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 20.1 CFM (0.563m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Hall Sensor, Motor Winding
- **Ingress Protection:** IP40
- **Noise:** 70.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 80 W
- **RPM:** 47400 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 65mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 32.117 in H2O (8000.0 Pa)
- **Termination:** 8 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 105.00mm