# U28TCWZQE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U28TCWZQE
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u28tcwzqe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u28tcwzqe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 17.45mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 15/32-32
- **Circuit:** DPDT
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC/DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 11.91mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 28 V