# U280-W04-100C2G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U280-W04-100C2G
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u280-w04-100c2g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u280-w04-100c2g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 2A, 3A, 3.25A, 3.4A, 5A
- **Mounting Type:** Wall Mount
- **Number of Cells:** 4
- **Power:** 100W
- **Size:** 3.15" L x 1.17" W x 3.17" H (79.98mm x 29.59mm x 80.49mm)
- **Termination Style:** USB C Receptacle
- **Type:** USB Wall Mount
- **Voltage:** 120V ~ 230V