# U280-W01-100C1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U280-W01-100C1G
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u280-w01-100c1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u280-w01-100c1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 5A
- **Mounting Type:** Wall Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Power:** 100W
- **Size:** 2.66" L x 1.16" W x 2.76" H (67.56mm x 29.46mm x 70.10mm)
- **Termination Style:** USB C Receptacle
- **Type:** USB Wall Mount
- **Voltage:** 120V ~ 230V