# U280-C02-45W-1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U280-C02-45W-1B
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u280-c02-45w-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u280-c02-45w-1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 3A
- **Mounting Type:** Auto Socket
- **Number of Cells:** 2
- **Power:** 45W
- **Termination Style:** USB A Receptacle, USB C Receptacle
- **Type:** USB Auto Adapter
- **Voltage:** 12V