# U280-C02-30W-C6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U280-C02-30W-C6
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u280-c02-30w-c6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u280-c02-30w-c6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 1.5A, 2A, 2.4A, 3A
- **Mounting Type:** Auto Socket
- **Number of Cells:** 2
- **Power:** 30W
- **Size:** 1.48" L x 1.01" W x 2.78" H (37.6mm x 25.6mm x 70.5mm)