# U280-C01-25-1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U280-C01-25-1B
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u280-c01-25-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u280-c01-25-1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Mobile Devices
- **Charge Current:** 2.77A, 3A
- **Mounting Type:** Auto Socket
- **Number of Cells:** 1
- **Power:** 25W
- **Size:** 0.41" L x 0.46" W x 0.83" H (10.40mm x 11.70mm x 21.00mm)
- **Termination Style:** USB C Receptacle
- **Type:** USB Auto Adapter
- **Voltage:** 12V