# U100UL-024KA-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U100UL-024KA-4
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u100ul-024ka-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u100ul-024ka-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.5 CFM (0.854m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach), Speed Control (SP)
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 55.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 113°F (-20 ~ 45°C)
- **Power (Watts):** 161 W
- **RPM:** 43000 RPM
- **Size:** Rectangular - 107mm L x 106mm H
- **Static Pressure:** 45.767 in H2O (11400.0 Pa)
- **Termination:** 6 Position Circular Connector
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 117.00mm