# U.FLP-FAKRACP-88100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U.FLP-FAKRACP-88100
- **Manufacturer:** SINBON
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u-flp-fakracp-88100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u-flp-fakracp-88100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** Fakra SMB Plug
- **2nd Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Rear Side Nut
- **2nd Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** 1.37mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Frequency:** 4 GHz
- **Length:** 3.937" (100.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω