# U.FL-2LPHF6-066N2-A-200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** U.FL-2LPHF6-066N2-A-200
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/u-fl-2lphf6-066n2-a-200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/u-fl-2lphf6-066n2-a-200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Type:** 1.32mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 7.874" (200.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω