# TYS60451R5N-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TYS60451R5N-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tys60451r5n-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tys60451r5n-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/27/240-2747-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.8A
- **Current Rating (Amps):** 4.95 A
- **DC Resistance (DCR):** 12mOhm
- **Frequency:** 65MHz
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±30%