# TYS40181R0N-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TYS40181R0N-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tys40181r0n-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tys40181r0n-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/26/240-2671-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/26/240-2671-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.8A
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm Max
- **Frequency:** 80MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±30%