# TYS252012L2R2M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TYS252012L2R2M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tys252012l2r2m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tys252012l2r2m-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/26/240-2622-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/73/2-/54/732-5489-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.85A
- **Current Rating (Amps):** 1.15 A
- **DC Resistance (DCR):** 199mOhm Max
- **Frequency:** 69MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±20%