# TYA40206R8M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TYA40206R8M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tya40206r8m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tya40206r8m-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm Max
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%