# TXS2SA-LT-12V-1-X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TXS2SA-LT-12V-1-X
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/txs2sa-lt-12v-1-x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/txs2sa-lt-12v-1-x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5.8 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 10VDC - Max